![]() |
Polip jest najczęściej zmianą łagodną, nie usunięty może jednak ulec przemianie w raka. Zapobiegamy temu przez wykonanie polipektomii czyli zabiegu wycięcia polipa. Jednym ze sposobów usunięcia polipa jest polipektomia z wykorzystaniem endoskopu.
 ► Jak przeprowadza się zabieg
Po odpowiednim przygotowaniu badanego odcinka przewodu pokarmowego i ocenie możliwości technicznych usunięcia polipa, wprowadza się przez kanał endoskopu specjalny cienki instrument z pętlą, którą zakłada się na szypułę polipa. Polip oddziela się od ściany jelita, wykonując elektrokoagulację naczyń krwionośnych, aby uniknąć krwawienia. Następnie wyjmuje się polip i przesyła do badania histopatologicznego. Zabieg polipektomii jest niebolesny. W przypadku wielu polipów usuwa się je stopniowo, w czasie kolejnych zabiegów endoskopowych. W niektórych przypadkach, przy dużych rozmiarach polipa, nie udaje się wykonać polipektomii endoskopowej i trzeba wyciąć go metodą chirurgiczną.
 ► Możliwe powikłania
Powodzenia zabiegu jak również zupełnego bezpieczeństwa nie może zagwarantować żaden lekarz. W trakcie polipektomii może zdarzyć się obfite krwawienie z szypuły polipa, przedziurawienie ściany przewodu pokarmowego bądź jej termiczne zranienie, które mogą wymagać natychmiastowej operacji. Ryzyko wystąpienia takich powikłań wynosi około 1,2%.
 ► Przygotowanie do zabiegu polipektomii endoskopowej
patrz ►przygotowanie do kolonoskopii
 Przed kolonoskopią z planowaną polipektomią ( stwierdzony polip we wcześniejszym badaniu i z jakiegoś powodu nie usunięty), należy mieć ze sobą aktualne badania krwi (co najmniej sprzed 2 tygodni), takie jak: morfologia, INR, APTT i należy odstawić pod kontrolą Lekarza Rodzinnego lub lekarza kierującego leki zmniejszające krzepliwość krwi.
ÂÂ
Zgoda na badanie Endoskopia z polipektomi?
![]() | Informacje |
![]()
![]()
![]() |