Kolonoskopia




          Kolonoskopia daje możliwość endoskopowej oceny jelita grubego za pomocą giętkiego aparatu. W trakcie badania, w przypadku stwierdzenia zmian chorobowych, istnieje możliwość pobrania wycinków oraz usunięcia  polipów.



â–º Jak przeprowadza siÄ™ badanie

       Badanie wykonuje się po odpowiednim przygotowaniu, polegającym na oczyszczeniu jelita za pomocą doustnych środków przeczyszczających. W czasie kolonoskopii pacjent leży na boku, aparat wprowadza się przez odbyt. W czasie badania podaje się powietrze do światła jelita, aby lepiej uwidocznić jego ścianę. Może to być powodem uczucia wzdęcia, dyskomfortu. Badanie może być również przejściowo bolesne. Stale utrzymujący się ból może być wskazaniem do odstąpienia od dalszej oceny jelita. Pobieranie wycinków i usuwanie  polipów jest bezbolesne. Każdy instrument po badaniu jest dezynfekowany, a kleszczyki służące do pobierania wycinków są jednorazowe.

  ► Możliwe powikłania

      Powodzenie badania oraz pełne bezpieczeństwo nie mogą być zagwarantowane przez żadnego lekarza. Powikłania zdarzają się jednak rzadko ( 0,2%). Należy do nich przedziurawienie ściany przewodu pokarmowego (0,1%), krwawienie (0,008%), które zwykle wymagają natychmiastowej operacji. Powikłania częściej występują u osób starszych oraz z uchyłkami jelita grubego.



 ► Jak przygotować się do kolonoskopii

1. Zakupić 4 saszetki preparatu FORTRANS ( w przypadku  nietolerancji  tego środka np. wymiotów, jelito można oczyścić innymi preparatami: Clensia, Eziclen, X- prep, moviprep, citrafleet).

2. Każdą saszetkę preparatu Fortrans rozpuścić w 1 litrze wody (łącznie 4 litry płynu). Dla poprawy smaku  roztworu, można do niego wcisnąć sok z cytryny.

3. Jeżeli badanie ma być przeprowadzone w godzinach porannych, należy wypić przygotowany płyn (łącznie 4 litry) w dniu poprzedzającym badanie – od godzin południowych (między 12.00 a 14.00) do godziny 20.00, natomiast w przypadku badania po południu - 2 litry płynu należy wypić w dniu poprzedzającym badanie, a pozostałe 2 litry rano w dniu badania.

4. W dniu poprzedzającym badanie, nie należy spożywać posiłków, należy wypić co najmniej 1,5 litra płynów poza środkiem przeczyszczającym- niegazowaną wodę mineralną, herbatę, rzadkie soki.

5. W ciągu 5 dni poprzedzających badanie nie należy spożywać owoców pestkowych (winogrona, jabłka, kiwi, porzeczki), ziarna siemienia lnianego, preparatu żelaza.

6. Przy braku przeciwwskazań, na tydzień przed badaniem, należy odstawić leki zmniejszające krzepliwość krwi, takie jak Acard, Polocard, Bestpirin, Ticlopidyna, Acenokumarol, Warfaryna, a leki Pradaxa, Xarelto 24-48 godzin przed badaniem - pod kontrolą Lekarza Rodzinnego lub Lekarza kierującego na badanie.  W razie wątpliwości należy skontaktować się z Lekarzem Rodzinnym.

7. W dniu badania  nie należy jeść.

 

Zgoda na kolonoskopie

Informacje

Gastroskopia


Kolonoskopia


Endoskopowa polipektomia